Skalkaříme!

22. června 2009 v 23:05
Nedávno jsem byl během nedělní lezenice označen za nechutnýho překližkáře. Takže jak to vlastně je… Předem podotýkám, že následující text se týká pouze lezení ve sportovních skalkařskejch oblastech, který jsou vesměs dobře zajištěné, či zajistitelné. Na píscích, či ve velmi klasických oblastech to samozřejmě vypadá jinak.


Pro začátek malá odbočka: potkáte-li někdy ve skalách někoho v plný polní: tj. helma, prsák, chrániče na kotníky, chrániče na kolena, spárařský rukavice, na sedáku pak dále dvě kladky, jednoho jumara, tři sady vklíněnců, sadu frendů, grigriho, shunta a nůž… dejte pozor! Jistě vetšina věcí se dá pochopit, helma je užitečná, prsák někdy taky, chrániče se hoděj do hor či spárokomínů, zbytek pak na vejškovky a na bigwally, ale ne na patnáctimetrovou stěnku kde se normálně vystačí se šesti preskama! Takže nechcete-li být u všeho jděte raději do jiného sektoru. Většinou vše probíhá podle následujícího scénáře: borec doleze kousek ke třetímu, tam se mu nezdá krok před tím než se dá cvaknout, navíc to vypadá, že třetí se cvaká z ňáký jebky…začne tam cpát mizernýho frenda, mizernýho čoka… aby těch dvacet čísel ňák dojistil… jelikož toho má na sedáku vosum kilo tak mu při tom dojde… jinej by se buď hecnul a ten krok dalm, nebo hodil kondora do druhýho, vyklepal a pak by se vidělo. Náš expert však začne traverzovat stěnou doprava, kde to vypadá lehčí (čímž zablokuje tři vedlejší cesty)… jištění je na hovno takže se v tom těžce vysere zatímco vy si dole v duchu odříkáváte zdravovědu. Finálně expert doleze rozesranou členitou stěnkou na vrchol, přičemž každou chvíli něco uloupne a bez varování hodí dolů… Věřte nebo ne já tohle viděl už několikrát….

Takže milý horalové chcete-li maximalizovat výkon a požitek na skále jsou pro Vás určeny následující rady:
  • helma, prsák, lezečky, mágo, barevnost oblěčení, či slušivá pokrývka hlavy je čistě Vaše záležitost, do tý Vám kecat nebudu
  • první esenciální záležitost je kartáček (stačí ten co používáte doma na zuby, teda spíš ten co už na zuby nepoužíváte, či alespoň už používat nehodláte) ideální je s pevnou násadou(?), kterou pak lze různě vydobývat všelijakou odolnější flóru a faunu ze skály. Kartáčkem si samozřejmě čistíme chyty nejen od mága, co tam napatlalo ňáký čunče před Váma, ale též na liqidaci hlíny, mechu a zeleně co tam překáží. Čím raději objevujete nové oblasti tím větší kartáč budete potřebovat. Pro prvovýstupce je pořádnej rejžák, či koště esenciální.
  • Kobereček či hadr na lezečky, oceníte zejména při zahumusenejch nástupech. Chcete-li lízt dobře nohama - nemůžete mít na cvičkách bláto!
  • Péřovou vestičku, rukavice a čepici… oceníte zejména při jarních a podzimních lezenicích, kdy sice lezete v triku bez rukávů, ale na jištění je dobré se obléci.
  • Na sedák si berte jenom to co opravdu potřebujete! Pokud teda netrénujete na Eiger, to si pak na sedák pověste třeba činku nebo mladšího bratra. Taháním sad vklíněnců a frendů si zaděláváte na hlavní roli ve výše zmiňované historce. Navíc jde-li vám o čistý přelez težké cesty tak proč si házet klacky pod nohy… A vůbec tenhle faktor taktiky je dost opomíjenej. Když dělám RP přelez těžký cesty s vlastním jištěním, kterou už znám (třeba z nacvičování) beru s sebou jenom ty jistítka o kterých vím, že je využiju (rovnou si je nacvakám do presek v pořadí v jakým je budu zakládat) u OS to je těžší, ale též se dá něco vykoukat ze země.
  • Karimatka, sedátko, čajík, sváča… prostě pohoda co musí bejt. Okoralej chleba a sezení v blátě Vám asi moc energie nedodá, ale natáhnout se na chvilku a protáhnout unavené tělo, plus dobrá sváča Vás nakopnou nejen fyzicky, ale i psychicky…
 


Komentáře

1 Ales Ales | Web | 23. června 2009 v 10:18 | Reagovat

Ty jsi se do toho skalkareni opravdu nejak obul :o)))) Sleduji to jiz delsi dobu na konferenci.

2 thoris thoris | 23. července 2009 v 23:54 | Reagovat

tak jsem se ti tady za mořem tak zakecala, že jsem ti zapomněla popřát! tak se zpožděním, měj se co nejlépe, a dlužím ti narozeninovou večeři (aneb není moc mužů, kterým bych byla ochotná nezištně donést pivo, ale řekni si značku)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama