Únor 2013

Metodické okénko Ta3 - díl III.

22. února 2013 v 12:04
Termoska vs. vařič
V horách preferuju následující tři modely: 1) Petka 1,5 l vede v létě v Alpách a na Kavkaze. Většinou moc neváží a pobere hodně tekutin. Při teplotách lehce nad nulou nezamrzá a studená voda zas tak moc nevadí. 2) Vařič+hrnek. Vařič plynovej s nejmenší kartuší (novou a zimní), hrnek titanovej 0,7 l. Tahle kombinace se hodí do větších, podniků, kde nelze spoléhat na blízkost chaty a bývá tak lepší zastavit a roztavit si něco sněhu. Na krátké tatranské výstupy, ale i na skialp tůry jasně vede varinata 3) Termoska. Stačí jeden litr na dva borce, co trochu sušej hubu. Hlavní je prolejt se důkladně ráno a hned po výletu. Teplý nápoj pozvedne morál a zahřeje tělo. Navíc neztrácíme čas neefektivním vařením a roztápěním sněhu.Jenom na okraj podotýkám, že kafe a kořka dehydruje a kakao mlího zahleňuje, takže jasně vede čaj a teplý jonťáky.

Ben Nevis 2013

21. února 2013 v 16:29 Deníčky z akcí
9.2.2013
Let PRG - AMS - EDI pogoda. V EDI čeká znuděnej Romáč. Busama překvapivě v poho až do F.W. Hostel na první pokos a maj volno, bomba. Stíháme tak dojít ještě do knajpy dát piváče a skoukout skotský samičky. Máme dost (asi všeho).


Metodické okénko Ta3 - díl II.

8. února 2013 v 13:12
Strategie a taktika, aneb jak to celé vlastně pojmout.

Základem je vědět co vlastně a jak chci dělat. Moje strategie do Tater je:

Spíme na chatě, ne ve stanu, mám teplou večeři, kterou si nemusím sám klohnit. To jsou skutečnosti, které se pokusím co nejvíc využít ve svůj prospěch - ten nejlepší odpočinek mezi výstupy, kvalitní regeneraci a přípravu na další výstup. To mi umožní dělat více a těžší výsupy, nežli v případech s dlouhými nástupy, nutnými bivaky, vařením a kosnutím. S ohledem na to volím i taktiku. Ráno vyrazit, mrsknout výstup bez zbytečnýho sraní, kochačka na kopci a sestup do doliny. Ve tři sem na chatě, mám čas na pívo, usušení matroše, trochu nácviku s pípákem a stavění sněhuláka. Stihnu ještě teplou večeři, připravit se na zítřek a dát si pořádně do trumpety v baru. Nebojuju nikde po nocích vo holas při hledání slanění. Takže jak řekl Aleš: "Kdo je v horách rychlej je v horách i bezpečnej."